Jaką podeszwę wybrać – skórzaną czy gumową?

0
148
podeszwa buta

Klasyczne buty cieszą się bardzo dużą popularnością wśród wielu ludzi. Przy wyborze takiego obuwia należy kierować się wieloma różnymi czynnikami. Istotną rolę odgrywa nie tylko marka, fason, rozmiar, wzór i kolor, ale również podeszwa. Na rynku dostępne są buty posiadające podeszwę skórzaną oraz gumową. Wiele osób uważa, że podeszwa ze skóry to najważniejszy element, jakim powinny się charakteryzować wysokiej jakości buty, jednak nie zawsze jest to najlepszy wybór.

Wybierając podeszwę należy kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale również praktycznymi. Nie bez znaczenia jest też zastosowanie takiego obuwia oraz pora roku, w której buty będą użytkowane. Zarówno podeszwy gumowe, jak i skórzane posiadają swoje wady i zalety. Warto dokładnie je rozpatrzyć przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.

Wady i zalety podeszw ze skóry

Jeśli chodzi o słabe strony skórzanych podeszw to do grona wad na pewno należy zaliczyć dość szybkie ścieranie się i przemakanie takich materiałów. Oznacza to, że buty posiadające takie spody nie za bardzo nadają się do użytkowania w porze jesienno-zimowej, szczególnie w przypadku pokonywania w nich dalszych tras. Częściowym rozwiązaniem jest wybór grubszych podeszw skórzanych, jednak prędzej czy później problem ich przemakania i ścierania na pewno się pojawi.

Kolejną wadą skórzanych spodów jest konieczność regularnej pielęgnacji tego materiału. Dzięki temu możliwa jest poprawa ochrony podeszw przed ścieraniem oraz przemakaniem. Warto stosować uniwersalnego tłuszczu do skór lub specjalnych preparatów dedykowanych do podeszw butów. Trzecią wadą podeszw ze skóry jest słabsza izolacja oraz gorsza przyczepnośc do podłoża.

Zaletą podeszw ze skóry jest oddychająca powierzchnia oraz skuteczne wchłanianie wilgoci stóp. To z kolei przekłada się na wysoki poziom komfortu użytkowania. Oczywiście, aby pozbyć się potu i ograniczyć rozwój bakterii, należy pozwolić butom „odpocząć” przez kilkanaście godzin. Jeśli chodzi o komfort to bardzo istotnym atutem podeszw ze skóry jest skuteczne dopasowywanie się tego materiału do kształtu stopy. Dodatkowo buty takie są lekkie i prezentują się bardzo elegancko.

Wady i zalety podeszw wykonanych z gumy

Buty na gumowej podeszwie prezentują się mniej elegancko i są bardziej masywne, ale posiadają sporo zalet. W głównej mierze spisują się bardzo dobrze w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ są odporne na szkodliwe działanie wody, błota oraz śniegu. Innymi słowy, są to buty nieprzemakalne, które dodatkowo izolują stopę przed zimnem przenikającym od podłoża. Dodatkowo gumowe spody butów lepiej trzymają się podłoża w porównaniu z ich skórzanymi odpowiednikami. Oznacza to, że doskonale trzymają się śliskich parkietów, marmurów oraz wykładzin.

Do wad podeszw wykonanych z gumy należy zaliczyć masywność takich elementów. Buty takie posiadają zwykle grube podeszwy, które tracą na wizualnej lekkości i estetyce. Oznacza to, że nie komponują się dobrze z eleganckimi garniturami. Alternatywną opcją są buty z gumowymi podeszwami, na które naszyta zostaje mała warstwa skóry. Gumowe podeszwy są również trudniejsze w regeneracji oraz gorzej oddychają.

Jakie podeszwy wybrać?

Jak widać oba rodzaje podeszw posiadają swoje wady i zalety. Decyzja powinna być uzależniona od pory roku, w której dane buty będą użytkowane, a także od własnych potrzeb i upodobań. Trudno jest więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ponieważ każdy posiada swoje indywidualne upodobania. Podeszwy gumowe są lepszym wyborem na sezon jesienno-zimowy, natomiast w porze wiosenno-letniej, lepiej jest sięgnąć po rozwiązania skórzane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here